Ubezpieczenie samochodu w leasingu - MAGRO Łódź

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie OC samochodu » Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – czy muszę korzystać z oferty firmy leasingowej?

Leasing samochodu to najlepsza, dostępna na rynku alternatywa dla kredytu samochodowego. Nic więc dziwnego, że decydują się nań zarówno jednostki prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, małe i średnie przedsiębiorstwa jak i duże firmy.

 

Jak ubezpieczyć auto będące przedmiotem leasingu?

Warunki ubezpieczenia pojazdu niemal zawsze zależne są od właściciela – tak samo jest w tym przypadku. Firmy leasingowe dokładnie określają warunki, które powinno spełnić ubezpieczenie samochodu w leasingu. Tak więc, decydując się na leasing, zmuszeni jesteśmy zaopatrzyć się nie tylko w ubezpieczenie OC, ale również autocasco. Biorąc pod uwagę, że „wypożyczane” przez nas auta są nowe, maksymalnie kilkuletnie, tak duża ochrona jest całkowicie uzasadniona.

Oczywiście, firmy leasingowe narzucają szereg dodatkowych warunków związanych z ubezpieczeniem swoich pojazdów. Stała suma ubezpieczenia na czas trwania umowy to jedynie wierzchołek góry lodowej, w zakresie wszystkich wymagań. Każdy przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje: ubezpieczenie auta w leasingu (ubezpieczenia za pośrednictwem firmy leasingowej) oraz leasingowe ubezpieczenie obce. Gdzie ubezpieczyć samochód w leasingu? Którą ofertę wybrać i na co zwracać uwagę? 

 

Kto ubezpiecza samochód w leasingu?

Obecnie niemal każda firma proponuje – wraz z zawarciem umowy leasingowej – dodatkową umowę ubezpieczenia. Chociaż opcja ta niweluje konieczność późniejszej „wycieczki” do ubezpieczyciela prywatnego, nierzadko wiąże się ze znacznie większą składką. Warto w tym miejscu również poruszyć temat, jakim jest ubezpieczenie samochodu w leasingu a zniżki. Posiadając już wypracowane zniżki, warto zdecydować się na ubezpieczenie samochodu na własną rękę. Oczywiście, leasingodawcy nie robią problemu w zakresie wyboru ubezpieczyciela, a co za tym idzie, ostateczna decyzja należy do nas. Warto porównać sobie dostępne na rynku opcje i wybrać najkorzystniejszą z nich jak i rozejrzeć się za ubezpieczeniem poleasingowym, czyli dla samochodu wykupionego z leasingu.

 

Ubezpieczenie samochodu w leasingu - czy jest kosztem dla firmy?

Jest wiele powodów, dla których warto wybierać dobre ubezpieczenie komunikacyjne samochodu w leasingu. W większości przypadków firmy leasingowe wymagają od swoich klientów tego, aby było to ubezpieczenie w maksymalnym wariancie, czyli uwzględniające naprawę samochodu w ASO, na częściach oryginalnych. Takie ubezpieczenie samochodu w leasingu jest droższe niż wariant kosztorysowy i naprawa na zamiennikach, pozwala jednak naprawić pojazd zgodnie z zalecaną technologią producenta. Ma to duże znaczenie przy ewentualnej utracie wartości pojazdu. Przedsiębiorca, który kupuje ubezpieczenie auta w leasingu, ma możliwość zaliczyć go w koszty prowadzonej działalności, pomniejszając tym samym wysokość podatku dochodowego. Pamiętajmy również o tym, że ubezpieczenia nie podlegają opodatkowaniu VAT, dlatego nie ma tu możliwości jego odliczenia.

 

Jakie ubezpieczenie auta w leasingu wybrać?

Oczywiście to najlepsze. Kierować się należy nie tylko ceną, ale również tym co polisa zawiera. Oczywistym jest fakt, że musi ona spełniać wymogi ubezpieczyciela. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby ubezpieczenie samochodu w leasingu było jeszcze bogatsze. Może wówczas zawierać nadprogramowe opcje, takie jak asisstance, ubezpieczenie zniżek, ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie bagażu. Szczególnie ciekawą opcją jest opcja ochrony zniżek. Polega ona na tym, że przy skorzystaniu z polisy AC, nie stracimy do tej pory wypracowanych zniżek. Pamiętajmy również o tym, że taka opcja najczęściej działa w ramach jednej firmy.

 

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – netto czy brutto?

Przedsiębiorcy posiadający samochód w leasingu, muszą odpowiedzieć na pytanie, czy wybierają opcję ubezpieczenie samochodu w leasingu w wariancie netto czy brutto? Jaka jest różnica? W tym pierwszym przypadku, ubezpieczyciel wypłaca tylko kwotę netto z faktury za naprawę pojazdu. Należny podatek VAT płaci wtedy leasingobiorca i samodzielnie go rozlicza w swojej firmie. Ubezpieczenie samochodu brutto wydaje się być najwygodniejszą opcją i polega na tym, że ubezpieczyciel płaci całą wartość faktury za naprawę, łącznie z podatkiem VAT. 

 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Na temat cen za ubezpieczenie samochodu w leasingu krąży wiele mitów. Część z nich mówi o tym, że takie ubezpieczenie jest droższe niż ubezpieczenie zawierane na osobę prywatną. To nie prawda. Fakt że ubezpieczenie samochodu w leasingu często jest wysokie, wynika przede wszystkim z wysokiej wartości pojazdu. Leasing daje bowiem możliwość użytkowania samochodu droższego, niż ten który kupowalibyśmy za gotówkę lub na kredyt jako osoba prywatna. Im wyższa jest wartość leasingowanego pojazdu, tym większe koszta można uzyskać. Jest to zatem korzystne dla przedsiębiorcy z podatkowego punktu widzenia. Konsekwencją dużej wartości pojazdu jest jednak wysoka składka ubezpieczenia. Można ją jednak po części obniżyć, wykazując np. zniżki.

 

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu wykupionego z leasingu? 

Należy mieć na uwadze, że wraz z dniem sprzedaży pojazdu tj. przejęciem praw własności przez leasingobiorcę, wszystkie dobrowolne ubezpieczenia ulegają rozwiązaniu. Wprawdzie, użytkownik podpisuje ubezpieczenie samochodu leasingu będąc jednocześnie ubezpieczającym, jednak ubezpieczonym przy ubezpieczeniu leasingu jest zawsze właściciel czyli firma leasingowa. Pamiętajmy zatem o wygłoszeniu obecnego ubezpieczenia, zgodnie z warunkami OWU. W przypadku polisy OC można to zrobić w ostatni dzień trwania ubezpieczenia. Dla ubezpieczenia dobrowolnego AC, termin wypowiedzenia określają warunki. Co daje nam fakt wygłoszenia polisy? Przede wszystkim możliwość skorzystania z tańszej oferty innego ubezpieczyciela, a także chroni nas to przed podwójnym ubezpieczeniem samochodu.

FORMULARZ ZAPYTANIA O WYLICZENIE UBEZPIECZENIA


RODZAJ, WYBÓR UBEZPIECZENIA

OC AC NNW ASSISTANCE SZYBY BAGAŻ

DANE POJAZDU DO OBJĘCIA UBEZPIECZENIEM:

Rodzaj pojazdu:
Marka i model pojazdu:
Numer rejestracyjny: Pierwsza data rejestracji:
Data rejstracji w kraju: Pojemność i moc silnika:
Rodzaj paliwa:
Użytkowanie: Prywatny samochód Samochód firmowy
Ostatni ubezpieczyciel:
Ostatni dzień obecnego ubezpieczenia:

DANE WŁAŚCICIELA POJAZDU:

Imię i nazwisko: Data urodzenia:
Kod pocztowy: Prawo jazdy od daty:
Numer telefonu: Adres e-mail:

CZY POJAZD POSIADA WSPÓŁWŁAŚCICIELA?

WSPÓŁWŁASNOŚĆ

DANE WSPÓŁWŁAŚCICIELA:

Imię i nazwisko: Data urodzenia:
Prawo jazdy od daty:

DANE DO UBEZPIECZENIA OC

Szkody w ostatnim roku OC: TAK NIE Wysokość zniżki na ostatniej polisie OC:

DANE DO UBEZPIECZENIA AC

Szkody w ostatnim roku AC: TAK NIE
Zniesiony udział własny: TAK NIE
Wykupiona amortyzacja: TAK NIE
Wysokość zniżki na ostatniej polisie AC:

DANE DO UBEZPIECZENIA NNW

Suma ubezpieczenia NNW:

DANE DO UBEZPIECZENIA ASSISTANCE

UBEZPIECZENIE NA TERENIE POLSKI UBEZPIECZENIE W POLSCE I POZA GRANICAMI